Belka
Sobota, 11 Maja 2024   imieniny: Mira, Franciszek, Ignacy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

100-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia

Data publikacji: 2019-02-08, Data modyfikacji: 2019-02-10
A A AWydrukDrukuj  
 
100-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia Początki kształtowania się polityki rynku pracy w Europie przypadły na czas, w którym Polska była pod zaborami, a system prawny funkcjonujący na jej obszarze, był uzależniony od systemu obowiązującego u danego zaborcy oraz poziomu jego rozwoju gospodarczego. Podstawę publicznych służb zatrudnienia w zaborze pruskim stanowiły miejskie urzędy pracy, których głównym celem było dostarczanie określonej liczby pracowników do rozwijającego się bardzo dynamicznie przemysłu. W pozostałych dwóch zaborach nie funkcjonowały publiczne służby zatrudnienia. W zaborze austriackim pośrednictwo oparte było głównie na prywatnych przedsiębiorcach. Ich uzupełnieniem były społeczne biura pośrednictwa pracy, które miały jednak charakter lokalny. W zaborze rosyjskim także nie istniał zorganizowany system pośrednictwa pracy. W praktyce funkcjonowało, w bardzo niewielkim stopniu, prywatne pośrednictwo pracy. Z chwilą odzyskania państwowości po 123 latach polskie władze stanęły przed ogromnym wyzwaniem radzenia sobie z powojennym bezrobociem. W celu łagodzenia jego społecznych skutków już w grudniu 1918 r. powołano Komitety Niesienia Pomocy Bezrobotnym, których celem była pomoc doraźna dla bezrobotnych poprzez zapewnienie podstawowych środków niezbędnych do przeżycia w postaci zapomóg pieniężnych i darowizn żywnościowych. Rozporządzeniem Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 12 grudnia 1919 roku zniesiono część Komitetów Niesienia Pomocy Bezrobotnym powołując w ich miejsce 14 Powiatowych Komisji Pomocy dla Bezrobotnych utworzonych we wskazanych miastach powiatowych.

Pełna treść wiadomości na: pup-wysokiemazowieckie.pl/wydarzenie/215/100-lecie-publicznych-slu%C5%BCb-zatrudnienia
pup-wysokiemazowieckie.pl, Źródło artykułu: pup-wysokiemazowieckie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    wysokomazowiecki

    Powiat wysokomazowiecki - utworzony wskutek reformy administracyjnej z 1999 roku powiat znajduje się w województwie podlaskim, a stolicą i siedzibą jego władz jest miasto Wysokie Mazowieckie. Na powiat składają się cztery miasta: Wysokie Mazowieckie, Ciechanowiec, Czyżew, Szepietowo oraz dziesięć gmin: Wysokie Mazowieckie (gmina miejska), Ciechanowiec, Szepietowo, Czyżew, Klukowo, Kobylin-Borzymy, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Sokoły, Wysokie Mazowieckie (gmina wiejska).

    Jest to powiat o charakterze rolniczym, a co za tym idzie istnieją tu wiejskie pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne zapraszające do siebie turystów spragnionych ciszy i spokoju w tym zabieganym świecie. Szczególną frajdę z pobytu będą mieli najmłodsi. Istnieje bowiem możliwość zapoznania ich ze zwierzętami gospodarskimi. Na nasz pobyt korzystnie wpłynie także zdrowa i ekologiczna żywność.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola